piątek, 12 listopada 2010

Pierwsze spotkanie partnerów

Miejscem pierwszego bezpośredniego spotkania partnerów realizujących projekt Information Technology Applied to Adult Training była malownicza Ronda - siedziba CeP, instytucji koordynującej projekt. Ponieważ partnerstwo powstało w sieci, spotkanie miało szczególny wymiar.Instytucje założycielskie - CeP Ronda oraz MSCDN Wydział w Siedlcach - połączyła współpraca w latach 2007-2009 w projekcie TTAE, natomiast pozostali partnerzy zadeklarowali swój udział i wnieśli wkład do aplikacji za pośrednictwem mediów elektronicznych. Turcja i Portugalia zostały zwerbowane do partnerstwa przez CeP, natomiast pozostałe kraje znalazły się w projekcie dzięki MSCDN, w tym Rumunia która w "posagu" wniosła swojego partnera z poprzednich projektów - Wielką Brytanię.

Wizyta w Rondzie odbyła się w dniach 19-23 października 2010r. MSCDN reprezentowali: Iwona Moczydłowska, Barbara Wierzchucka oraz Jarosław Zaroń. Inne delegacje liczyły od 1 do 7 członków: brytyjska -1, włoska - 1,5 (jako, że druga osoba była obecna tylko ostatniego dnia wspólnego pobytu), litewska oraz rumuńska - po 2 osoby, portugalska - 3 (+ mąż), turecka - 7 (+ dziecko). Spośród gospodarzy oprócz totalnie oddanej projektowi Alicii - koordynatorki, merytorycznie udzielały się Ana i Eva - doskonale władające angielskim, częściowo też 3 konsultantów, pozostali angażowali się w sytuacje towarzyskie.
Główny element wizyty to dwudniowe seminarium, podczas którego koordynatorzy zespołów narodowych przedstawili swoje instytucje oraz systemy edukacyjne, w ramach których funkcjonują, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca technologii informacyjno-komunikacyjnych w tych systemach. Prezentacji dokonali: Alicia Buena Cobos (Hiszpania), Iwona Moczydłowska (Polska), Filomena Rua z pomocą João i Isabel (Portugalia), David Evans (Wielka Brytania), Rasa Zilione i Vaidas Zilionis - w zastępstwie nieobecnej Lorety (Litwa), Francesco Zuccarini (Włochy), Angela Cotoara (Rumunia) i Mehmet Emin Usta (Turcja). W trakcie seminarium podjęta została również dyskusja na temat celów projektu, sposobów ich osiągnięcia oraz skutecznej komunikacji w partnerstwie.

Pierwszy dzień seminarium dopełniły atrakcje w formie zwiedzania miasta (La Ciudad, Plaza de Toros) i spotkania w Urzędzie Miasta z zastępcą burmistrza Rondy, a wieczorem - pokaz flamenco w wykonaniu trzech tancerek i zespołu wokalno-muzycznego.
Integralną częścią wizyty była również wycieczka do Sewilli. Zwiedzanie stolicy Andaluzji rozpoczęliśmy od dzielnicy Santa Cruz - labiryntu uliczek, placyków, domów z pomalowanymi na biało ścianami kryjących ukwiecone patia. Podróż do przeszłości Sewilli ułatwiały opowiadane przez naszą przewodniczkę legendy oraz przedstawienia, które akurat miały miejsce na wielu placach tej dawnej żydowskiej dzielnicy.
W programie wycieczki zmieściły się jeszcze sewilskie hity: katedra, La Giralda i Alcazar. Katedra, trzecia pod względem wielkości chrześcijańska świątynia, przytłoczyła nas - jak zresztą wszystkich - swoją wielkością. Z tarasów prawie 100 metrowej La Giraldy, dawnego minaretu, podziwialiśmy widoki Sewilli, a w komnatach pałacu i ogrodach Alcazar mieliśmy okazję kontemplować przejawy świetności kultury arabskiej i hiszpańskiej.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz