niedziela, 15 kwietnia 2012

Monitorowanie rezultatów projektu

Od niedawna na blogu ITAAT działa kolejny widget, albo inaczej gadżet - ClustrMaps. Usytuowany jest w lewej kolumnie pod licznikiem i jest mapą świata w miniaturze.
Widoczne na mapce kropki odzwierciedlają liczbę i geograficzne rozmieszczenie czytelników tego bloga.

Kliknięcie na miniaturę powoduje przeniesienie na nową stronę i pozwala na bardziej szczegółową analizę odwiedzin. Kropki rozmieszczone na dużej mapie mają różną wielkość i kolor: czerwone dotyczą wszystkich odwiedzających bloga, natomiast żółte - najnowszych czytelników. Wielkość kropek związana jest oczywiście z liczbą czytelników.
Miejsca odznaczane są na mapie na podstawie IP, czyli unikatowego adresu przyporządkowanego każdemu urządzeniu działającemu w sieci, i aktualizowane są co 24 godziny.
Dane, które zbiera ClustrMaps widoczne są pod mapą i dotyczą lokalizacji i czasu ostatnich wejść oraz sumy wejść z podziałem na kraje i regiony/województwa.

Nie należy mieć obaw, że ujawniane są dane osobowe.

Aplikacja jest bezpłatna, łatwa do zainstalowania. Wystarczy na stronie http://www.clustrmaps.com podać adres swojej strony i skrzynki pocztowej, a następnie korzystając z linku podanym w mailu, pobrać kod źródłowy widgetu i umieścić go na stronie.

Z pozycji administratora bloga informacje pozyskiwane z ClustrMaps niewiele wnoszą w porównaniu do statystyk, które zapewnia samo oprogramowanie bloga. Jednak dla czytelników jest to informacja pierwszorzędna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz