sobota, 23 czerwca 2012

Fotoreportaż z wizyty w PolsceWizyta w Polsce odbyła się w dniach 28 maja - 2 czerwca 2012r. Gościliśmy 16 przedstawicieli instytucji partnerskich, wszystkich poza Rumunią. Najważniejszą część wizyty stanowiła konferencja, której celem było upowszechnienie i wykorzystanie rezultatów projektu.

28 maja był dniem przyjazdów partnerów do Siedlec. Następnego dnia goście zostali przywitani w siedzibie MSCDN Wydział w Siedlcach. Iwona Moczydłowska omówiła program wizyty, Grażyna Sobiczewska przedstawiła prezentację na temat instytucji, a Grzegorz Bzdon - informację na temat kraju, regionu i miasta.
W trakcie przerwy partnerzy mieli okazję porozmawiać w pracownikami MSCDN i pełniącym rolę tłumacza Piotrem Wyczółkowskim oraz spróbować domowych wypieków.
W dalszej części tego dnia goście w asyście reprezentantów MSCDN odwiedzili Muzeum Diecezjalne, gdzie podziwiali jedyny w Polsce obraz El Greca. Po obiedzie w Zaścianku Polskim delegacja została przyjęta przez Dariusza Napiórkowskiego, Dyrektora Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Następnie goście odwiedzili Miejski Dom Kultury, gdzie wprowadzeni zostali w działalność placówki przez dyrektora Mariusza Woszczyńskiego. Obejrzeli m.in. próbę formacji tanecznej MP Dance oraz wystawę "Obrazy" Wiesława Turno w Galerii Fotografii.
Ukoronowaniem dnia był wieczór polski zorganizowany w pomieszczeniach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. W programie wieczoru było wspólne lepienie pierogów, śpiew i zabawy integracyjne. W imprezie oprócz gości zagranicznych wzięli udział wszyscy pracownicy MSCDN, i współpracujący z MSCDN nauczyciele oraz wicedyrektor MOK, Krzysztof Boruta, pełniący rolę wodzireja.

Środa 30 maja przeznaczona była na konferencję, złożoną z części głównej na forum, warsztatów prowadzonych przez partnerów oraz podsumowania(zob. szczegółowy opis i relację fotograficzną na stronie konferencji).
Zakończenie dnia odbyło się w Oficynie Dworu Mościbrody.

Kolejny dzień wizyty miał na celu poznanie regionu. Złożyły się nań wizyta w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, wizyta w szkole w Kornicy oraz uroczysta kolacja pożegnalna w Chodowiaku. Po ekspozycji i terenach b. obozu zagłady Żydów oprowadzał kierownik Muzeum, Edward Kopówka. Z Kornicy goście wyjechali pod ogromnym wrażeniem serdecznego przyjęcia ze strony uczniów, nauczycieli, dyrektor Małgorzaty Żuk i rodziców oraz wysokiego poziomu kompetencji językowych uczniów, deklarując pomoc w nawiązaniu współpracy ze szkołami w swoich krajach.

Rankiem 1 czerwca, goście wyjechali w towarzystwie Iwony Moczydłowskiej do Warszawy. Mimo deszczu udali się z przewodnikiem do najpiękniejszych zakątków stolicy, m.in. Łazienek, pod Stadion Narodowy, do Biblioteki Uniwersyteckiej, na Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Zwieńczeniem całej wizyty był wieczorny pokaz multimedialny nad Wisłą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz